CHELA-MAG B6 FORTE MEGA CAPS 60caps

  • 650,00ден

CHELA-MAG B6 FORTE MEGA CAPS 60caps - МАГНЕЗИУМНА НОВАТА ГЕНЕРАЦИЈА !Научниистражувања докажале дека магнезиум:-помага во правилното функционирање намускулите-заедно со вит.CHELA-MAG B6 FORTE MEGA CAPS 60caps - МАГНЕЗИУМ НА НОВАТА ГЕНЕРАЦИЈА !Научни истра

Во листа со желби

Спореди со друг

Постави прашање

Без данок: 650,00ден

Достапност: На залиха

Производител: OLIMP SPORT NUTRITION

Код на продуктот: 3085

Ознаки:  chelamagb6fortemegacaps60caps chela-magПОГЛЕДНИСЕВОКАТЕГОРИЈА pbcorderonline


МАГНЕЗИУМ НА НОВАТА ГЕНЕРАЦИЈА !

Научни истражувања докажале дека магнезиум:
- помага во правилното функционирање на мускулите
- заедно со вит. Б6 помага во правилно функционирање на нервниот систем и одржување на позитивни психолошки функции, како и за намалување на заморот
- помага во одржување на здравјето на коските и забите
- помага во одржување на електролитниот баланс
- помага во соодветен енергетски метаболизам и протеинската синтеза

ДОПОЛНУВАЊЕТО СО МАГНЕЗИУМ ПОМАГА ВО:
Помага во зголемувањето на енергија
Магнезиум се користи за да се создаде "енергија" во вашето тело преку активирање на аденозин трифосфат, исто така познат како АТП, кој му помага на вашето тело да го регулира нивото на енергија и да продолжи да се движи.

Смирување на нервите
Магнезиумот е од витално значење за ГАБА (гама-аминобутерна киселина) функција, инхибиторен невротрансмитер кој произведува "среќни хормони", како серотонин. Хормоните регулирани со магнезиум се од суштинско значење за смирување на мозокот и промовирање на релаксација.

Помага да заспиете и во лекувањето на несоница
Додатоците со магнезиум можат помагаат во релаксација на нервите, мускулите, ги олеснува отчукувањата на срцето, а со тоа и полесно да заспиете.

Го олеснува варењето на храната
Магнезиумот помага да се релаксираат мускулите во рамките на дигестивниот тракт, вклучувајќи го и цревниот ѕид, плус ја неутрализира стомачната киселина и ја олеснува работата низ цревата.

Ги олеснува болките во мускулите и грчевите
Магнезиумот има важна улога во нервните сигнали и мускулните контракции. Кога вашите мускули нема да добијат доволно магнезиум, тоа можно е да доведе до грч. Магнезиумот помага во олеснување на мускулните контракции, а со тоа и овозможува полено да се движите.

Го регулира нивото на калциум и калиум
Магнезиумот игра важна улога како активен транспортер на калциумови и калиумови јони низ клеточната мембрана - кои помагаат во нервните импулси кондукции, мускулните контракции и нормалниот ритам на срцето. Магнезиум, заедно со калциумот, придонесува за структурен развој на ДНК, РНК и антиоксидантен глутатион.

Важен е за здравјето на срцето
Магнезиум е многу важен за здравствената состојба на срцето. Најголема количина на магнезиум во рамките на целото тело е во срцето, особено со во срцата левата комора. Магнезиум со калциум заедно работат во поддршката на правилното ниво на крвниот притисок и во спречувањето на хипертензија.

Спречува мигрена

Бидејќи магнезиумот е вклучен во невротрансмитерскита функции и циркулацијата на крвта, може да помогне во контрола на болката од мигрена со ослободување на хормони за намалување на болката и намалување на вазоконстрикцијата, која поради затегање на крвните садови го зголемува крвниот притисок.

 

Неодамнешни прашања

Постави прашање за овој производ

Мислења

Нема мислења за овој продукт

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!