L-Glutamine MEGA CAPS 30caps

  • 200,00ден

Глутамин во капсуларна форма и современ дизајн во блистер кој можете да го носите со себе во секој момент.

Во листа со желби

Спореди со друг

Постави прашање

Без данок: 200,00ден

Достапност: На залиха

Производител: OLIMP SPORT NUTRITION

Код на продуктот: 3033

Ознаки:  l-glutaminemegacaps30caps ГЛУТАМИНИ


НАЈГОЛЕМ ГЛУТАМИН НА ПАЗАРОТ! ДО 1400 мг ФАРМАЦЕВТСКИ, МИКРОНИЗИРАН Л-ГУЛТАМИН ВО 1 КАПСУЛA! 

GLUTAMINE MEGA CAPS® / МЕГА КАПСУЛС® е препарат кој содржи 100% фармацевтска, микронизирана форма на глутамин - амино киселина пронајдена во високи концентрации во мускулите и плазмата. Глутамин е најважна амино киселина за адаптација на мускулните ткива. Го задржува органскиот азот и го олеснува создавањето на позитивен азотен баланс.  Дистрибуира амино групи за трансаминација и конечно синтеза на мускулните протеини. Глутаминот претставува повеќе од 60% од сите слободни амино киселини во мускулните клетки и над 20% од сите амино киселини кои се наоѓаат во телото. Микронизираниот L-глутамин е полесно апсорбирачки и многу повеќе активен од традиционалниот глутамин и глутамин пептид.
Микронизираниот глутамин го зголемува растот на силата и мускулната маса. Т
ој има силни анти-катаболички својства, односно ја инхибира активноста на ензимите кои ги уништуваат мускулните протеини. Се претвора во глутатион и го зголемува нивото за околу 40%; глутатион - како антиоксиданс - ги стабилизира клеточните органел мембрани и ја инхибира секрецијата на катаболичните ензими. Како транспортер на амино киселини во циклусот на гама-глутамин, тој ја олеснува синтезата на протеините и создава позитивен азотен баланс. Глутаминот ја зголемува клеточната хидратација, резервите на мускулниот гликоген и нивото на анаболичен хормон за раст, додека го намалува нивото на катаболниот кортизол. Исто така, го забрзува намалувањето на масното ткиво, го ублажува заморот со намалување на киселоста на мускулните клетки и му помага на телото да развие соодветен имунитет.


89,5% Л-глутамин, агенс за зголемување - микрокристална целулоза, агенс против стврднување - магнезиумови соли на масни киселини, капсула (желатин, боја: Е 171).

 

Препорачана употреба: Земете 1 порција (1 капсула) три пати дневно, пиејќи со голема количина на вода - пред појадок, после тренинг и пред спиење.

Не е погоден за деца и млади особи. Се чува подалеку од дофат на деца. Да не се надминува препорачаната дневна доза. Додатоците во исхраната не треба да се користат како замена за разновидна и балансирана исхрана. Разновидна и балансирана исхрана како и здрав начин на живот се препорачува.

 

Неодамнешни прашања

Постави прашање за овој производ

Мислења

Нема мислења за овој продукт

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!