TAURINE Mega Caps 1500 120caps

  • 590,00ден

1500 мг чист таурин во само една капсула

Во листа со желби

Спореди со друг

Постави прашање

Без данок: 590,00ден

Достапност: На залиха

Производител: OLIMP SPORT NUTRITION

Код на продуктот: 3015

Ознаки:  taurinemegacaps120caps 1500АМИНОКИСЕЛИНИ


MEGA CAPS® технологија - рекордна доза од 1500 мг чист таурин во само една капсула !!!
 
Ова биолошко соединение не е основен елемент во протеините од телото, но е многу важно во процесот на трансформација на аминокиселините. Тауринот е еден од главните содржатели на органски азот, го попречува катаболизмот и придонесува за растот на чистата телесна тежина. Тауринот е исто така важен и за работата на нервниот систем, тој поттикнува и мобилизира, и го намалува заморот. Слично како инсулинот, тауринот го поддржува транспортот на креатинот во мускулните клетки, подобрувајќи го ефектот од неговото додавање.
 
Формула е наменета за физички активни луѓе и спортисти...
 
Главни бенефиции на овој производ се:
- Помага во градбата на мускулното ткиво
- Ја регулира секрецијата на инсулин
- Ја зголемува синтезата на протеини и има анти-катаболен ефект
- Да предизвикува мускулите да работат понапорно, подолго време
- Да ја зголемува способноста на мускулната издржливост
- Да ги штитат мускулите од оштетување на клетките и оксидативен стрес
- Да се зголеми согорувањето на мастите за време на вежбање
 
Што е Таурин?
Таурин е амино сулфонична киселина, но често се нарекува амино киселина, состојка која е потребена во градбата на протеини. Таурин се наоѓа во големи количини во мозокот, мрежницата, срцето и крвните клетки наречени тромбоцити. Најдобри извори на храна се месото и рибата. 
 
Таурин е "условно неопходна" амино киселина, која се разликува од групата на есенцијалните амино киселини. "Условно неопходните" амино киселини можат да бидат произведени од телото, додека есенцијалните амино киселини неможат, тие мора да бидат внесени преку храна или додаток во исхраната.
 
Некои луѓе земаат додатоци на таурин како лек за лекување на конгестивна срцева слабост (CHF), висок крвен притисок , заболување на црниот дроб ( хепатитис ), висок холестерол (хиперхолестеролемија) и цистична фиброза. Други намени вклучуваат нарушувања на нападите ( епилепсија ), аутизам , дефицит на вниманието-хиперактивност (НХДВ), проблеми со очите (нарушувања на мрежницата), дијабетес и алкохолизам . Исто така се користи за подобрување на менталните перформанси и како антиоксиданс . Антиоксидансите ги штитат клетките на телото од оштетувања кои произлегуваат од одредени хемиски реакции кои вклучуваат кислород (оксидација).
 
Директни улоги на Таурин се:
- Одржување на соодветна хидратација и баланс на електролити во клетките
- Формирање на жолчни соли, кои играат важна улога во варењето
- Регулирање на минерали како калциум во клетките
- Поддршка на општата функција на централниот нервен систем и очите
- Регулирање на здравјето на имунолошкиот систем и антиоксиданс
 
Бидејќи таа е "условно неопходна" амино киселина, здрава индивидуа може да произведе минимална количина потребна за овие суштински дневни функции. Меѓутоа, во ретки случаи може да се бараат повисоки количини, што ја прави "есенцијална" хранлива состојка за некои особи. Ова ги вклучува луѓето со срцева или бубрежна инсуфициенција или недоносени доенчиња кои се хранат интравенски долго време.
 
Кога се случува недостаток за време на развојот, се забележуваат симптоми како што се оштетена функција на мозокот и слаба контрола на шеќерот во крвта.
 

Неодамнешни прашања

Постави прашање за овој производ

Мислења

Нема мислења за овој продукт

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!